Gündüz Gece
Gold

Doğum Koçluğu Eğitimi

Eğitmen:Aslı Başar
Altınbaş & Uluslararası Akrediteli Sertifikalı
25 video

Doğum; anne ve baba adayları için mucizevi bir süreçtir.

Bu süreçte anne adaylarına; gebelik, doğum ve doğumdan sonra karşılaşabilecek problemlere karşı “doğuma hazırlık eğitimi” almalarını sağlamak çok önemlidir.


Doğum Koçluğu Eğitimi Nedir ?

Doğum; anne ve baba adayları için mucizevi bir süreçtir. Bu süreçte anne adaylarına; gebelik, doğum ve doğumdan sonra karşılaşabilecek problemlere karşı “doğuma hazırlık eğitimi” almalarını sağlamak çok önemlidir. Doğum koçu kimdir? Doğum koçu ne demek? Sorularının cevaplarını verelim. Doğum koçu, anne adayı merkezde olacak şekilde; doğum öncesi ve anında anne adayının tercihlerine ulaşabilmesi için çalışır. Gerektiğinde doğumda bulunan diğer kişilere bilgi aktarımında bulunur ve destekler. Bir yandan anne ve bebeğin sağlık durumunu takip ederken diğer yandan anneyi profesyonel eğitimlerle destekler. Doğum koçluğu yapan kişiler, anne adaylarının tercihlerine saygı gösterir ve asla yargılamaz, kendi fikirlerini beyanda bulunmazlar.

Doğum Koçluğu Ne İşe Yarar?

Anneyi gebelik ve doğum sürecine fiziksel ve ruhsal olarak daha güçlü hazırlar. Doğum koçunun gebelik ve doğum sürecine eşlik etmesi;doğru nefes, doğru ıkınma, doğru pozisyon, doğru egzersiz, doğru rahatlama teknikleri, ağrı ve korku ile baş etmeyi öğrenmesini sağlar. Annenin böylelikle doğum hakkında ki olumsuz düşünceleri azalır, kendine olan güveni artar böylelikle daha kısa ve daha sağlıklı doğum olasılığı yükselir.

Doğum Koçluğu Sertifikasını Nerelerde Kullanabilirim?

Doğum destekçi olarak da bilinen ve bu alanda yardım almak isteyenler ilk olarak doğum koçluğu nedir soruları ile bilgi almaktadır. Son zamanların en popüler işlerinde biri olarak bilinen doğum koçluğu ülkemizde pek sık bulunmamaktadır. Bu işi yapanlar olarak az olduğu için de kazançlar yüksek olmaktadır. İş imkânı konusunda iyi olarak yapılan doğum koçluğu eğitimi iyi eğitim sonucunda başarı ve kazanç getirmektedir.Özellikler sezaryen doğumların azalması ile meydana çıkan bu durum doğum yapacak kişiler için sağlıklı ve kontrollü olarak da tutulmaktadır. Bu alanda bulunmak ve işini en iyi şekilde yapmak isteyenlerin bünyemizdeki Doğum Koçluğu Kursu ile kaliteli bir şekilde eğitim almaları mümkün olabilmektedir.

Doğum Koçluğu Eğitimini Neden Gold Akademi’den Almalıyım?

Anne ve bebeğe hem yol gösterici olarak,hem de destek olması amacı ile geliştirilen Doğum Koçluğu sertifika sonucunda iş bulma imkânı sağlanmaktadır. Bu nedenle sitemizde Doğum koçluğu online eğitim de sağlanmaktadır. Tecrübe konusunda da yardımcı olarak sertifikaları sağlanan doğum koçluğu eğitimi kişiler içinde büyük önem taşımalıdır. Çünkü işini severek yapmak bu alanda başarı da getirmektedir. Doğum koçluğu Bursa ile bu işi yapmak isteyenler için en doğru yol olmaktadır. Psikolojik yardım konusunda da eğitimleri bulunan doğum koçluğunun aynı zamanda iyi bir ebe eğitimi alması da mümkün olabilmektedir. Böylece, geniş alanlara sahip olan online eğitim alanımızda uzman olarak sertifika almak mesleğinize artı katmaktadır. Eğitimimiz 100 saat sürecektir. Program sonunda başarılı olan kişilere Altınbaş Üniversitesi onaylı ve Educert Uluslararası Akredite olan Doğum Koçluğu Sertifikası verilecektir.


Doğum Koçluğu Eğitimi İçeriği


Doğum Koçu Neler Yapar?
Doğum Koçu Anneyi Nasıl Hazırlar?
Babanın Doğum Koçluğu Desteği,
Gebe Okulu Standartları,
Doğum Rehberi,
Doğuma Hazırlık Planı,
Doğum Serüveni,
Çoğul Gebelik,
Aktif Doğum,
Ağrı ve Baş Etme Yöntemleri,
Stres Fizyolojisi,
Kontraksiyon Fizyolojisi,
Doğum Pozisyonları,
Doğal Doğum Felsefesi ve Doğum Sürecinde Müziğin Etkisi,
Doğum Belirtileri,
Doğru Nefes Nasıl Olmalı,
Nefes Teknikleri,
Doğum Anı ve Travayda Nefes,
Gebelik nedir? ve Hafta Hafta Gebelik,
Gebelik ve Hormonlar,
Gebelikte Egzersiz,
Gebe Pilatesi,
Gebe Yogası,
Gebelik ve Nefes,
Gebelikte Beslenme,
Gebelikte İlaç Kullanımı,
Gebelikte Duş Alma,
Gebelikte Evcil Hayvan Besleme,
Gebelikte Annede Oluşan Değişiklikler;
1. Yorgunluk ve Halsizlik,
2. Bulantı – Kusma,
3. Baş ağrısı ve Migren,
4. Sık İdrara Çıkma,
5. Hazımsızlık ve Mide Yanması,
6. Kabızlık,
7. Bel ve Sırt Ağrısı,
8. Uyku Bozuklukları,
9. Varis – Ödem,
10. Tükürük Salgısında Artma,
11. Burun Tıkanıklığı,
12. Cilt Sorunları,
13. Kilo Artışı,
14. Sıvı Alımı,
15. Cinsellik,
16. Giyim,
17. Diş Bakımı,
18. Vajinal Akıntı,
19. Sigara İçmenin Zararları,
20. Alkol Kullanımı Zararları,
21. Çalışma Hayatı,
22. Araçla Seyahat,
23. Uçakla Seyahat,
24. Saç Boyama,
25. Röntgen Çekimi,
Gebelikte Bilinmesi Gerekenler,
Gebelikte Tehlike İşaretleri,
Gebelikte Emzirme Danışmanlığı,
Doğum Çantası,
Anne İçin,
Bebek İçin,
Doğum Sonu (postpartum)Depresyon ve çok daha fazlasına eğitimimizde ulaşabileceksiniz.


Kimler Katılabilir?

Sağlık ile ilgili tüm bölüm öğrenci ve mezunları, Psikologlar,
PDR’ler,
BESYO mezunları,
Sosyologlar,
Plates ve Yoga eğitmenleri,
Profesyonel olarak doğum koçluğu yapmak isteyen yukarıdaki bölümler ve benzeri hamilelik,psikoloji, spor gibi bölümler okuyan veya mezun olan kişiler katılabilir.