Gündüz Gece
Gold

İlişki Koçluğu Eğitimi

Eğitmen:Yonca Uslu
Altınbaş & Uluslararası Akrediteli Sertifikalı
24 video

İlişkiler canlıdır ve her canlı gibi beslenmesi gerekir.

Bir ilişki koçu, danışanlarının mutluluğu yakalaması için onlara ve ilişkilerine iyi gelecek her türlü teknik ve donanıma sahip olan kişidir. İnsanların gün içinde en çok düşündükleri, duygularını en uç noktada yaşadıkları, üzerine zaman ve para harcadıkları ilk konu ilişkileridir. Ve hemen her insan ilişkilerini yönetmek için desteğe ihtiyaç duyar. Günümüzde insanların ilişkileriyle ilgili en çok destek aldıklarını uzmanlığın ilişki koçluğu olduğunu biliyor muydunuz? Siz de ilişki koçu olarak bu yetkinliği kazanmak istiyorsanız bunu uluslararası standartlarda edinmeniz için buradayız!


İlişki Koçluğu Nedir ?

İlişki koçluğu; yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiyi daha sağlıklı ve mutlu bir düzeye getirmek için ortaya bilgi ve becerileri koyma sürecidir.

İlişki Koçluğu Ne İşe Yarar?

Doğru ele alındıklarında, sorunlar bile ilişkinin temelini sağlamlaştırıcı görev görürler. İstenen, beklenen ve arzu edilen ilişkiler kurulabilirler. Sağlıksız ilişki kurma biçimleri, farkındalık ve emek ile birlikte yerini sağlıklı ilişki kurma biçimlerine bırakabilirler. İki kişi, farklara rağmen bir arada kalmak ve ilişkilerini yürütmek istiyorlarsa, bunu yapabilirler. İlişkiler canlıdır. Yaşaması ve büyümesi için beslenmesi, uygun koşulların sağlanması gerekmektedir. İlişki koçluğunda koçluk kişilere değil, ilişkiye yapılır. Danışanların ilişkiden nasıl beslendikleri, birbirlerine verdikleri önem, tartışma biçimleri ve uyumları gibi etmenlerde farkındalık kazanmalarına destek olunur. İlişkideki zayıflayan yönleri güçlendirecek, gereksiz çatışmaları azaltacak, romantizmi arttıracak, empati kurmayı kolaylaştıracak oyunlar, çalışmalar ve sunumlarla aradaki duygusal bağın güçlendirilmesi amaçlanır.

İlişki Koçluğu Nasıl Uygulanır?

İlişki Koçu, çiftin yolculuklarına dahil olur; çiftin iletişim ve ilişki kurma döngülerini okuyup çifte yansıtarak, ilişkilerinin sürdürülebilir ve doyumlu olabilmesi için ilişkiyi yapılandırarak çifte eşlik ve ortaklık eder. Bu ortaklık esnasında, esas olan bireylerin ortak ilişkileri ile ilgili ortak bir amaçlarının olması ve bu sürece ne kadar adanmış olduklarıdır. İlişki Koçu, danışanının ilişkisini farklı bir açıdan görmesini sağlar. Koç ile danışan, danışanın kötü ilişkilerini geride bırakması, gerekiyorsa ilişkilerini değiştirmesi ve ileriye dönük sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurması için birlikte çalışırlar. İlişki Koçu, sınır, kararlılık ve dürüst iletişim gibi sağlıklı ilişki becerileri kazanması için hedefler koymasında danışanını destekler. Koç, danışanına çeşitli düzeylerde dinleme, etkili sorular sorma ve karşısındaki insanla nasıl “biz” olunacağına dair beceriler üzerine konuşur; danışan bu becerilerle donatıldığında, ilişkileriyle ilgili sağlıklı ve bilinçli kararlar verebilme güveni kazanır.

İlişki Koçluğu Eğitimini Neden SEM Akademi’den Almalıyım?

Eğitimimizde, bir ilişkiye koçluk yapma konusundaki bilgi ve becerilerin yanı sıra, “ilişki” özelinde koçluk almak isteyen kişilere koçluk yapabilmenin detaylarına da giriyoruz. Kişinin kendi ile iletişimi, sürekli benzer kişileri hayatına çekmesi (onları çekici bulması), mutlu olmadığı ilişkilerde ısrar etmesi, sürdürülebilir bir ilişki istemesine rağmen art arda sürmeyen,süremeyen ilişkileri yaşamına dahil etmesi, kusursuz eş arayışı, ben ve biz kavramları vb. ilişkilere dahil birçok alan üzerinden yansıtmalı olarak uzman bir İlişki Koçunun bilmesi gereken unsurlar paylaşıyoruz. Modern çağ insanına uyarlanmış en son psikolojik öğretilerle ve koçluk yaklaşımıyla aldatmak, kıskanmak, eş seçimi, evlilik,boşanmak, ayrılık gibi kavramları ve sağlıklı bir ilişkide olması gereken temel koşullar gibi bilgi ve yetkinlikleri sunuyoruz. Tüm bu öğreti ve yaklaşımları, temel koçluk stratejilerini de hatırlatarak ve yeni yetilerle destekleyerek somut, bol örnekli ve dinamik bir anlatımla sizlere sunuyoruz. Üstelik, Altınbaş Üniversitesi ve Uluslararası Akreditasyona sahip Educert onaylı sertifika ile tüm Türkiye ve uluslararası mecrada tanınma şansına sahip olacaksınız.


İlişki Koçluğu Eğitimi İçeriği

Tanışma, Giriş,Beklentiler, Koçluk Nedir/ Ne Değildir? Eğitim Koçluğu Nedir? Koçluğun Temel Kavramları, Koçluğun İlkeleri, Koçluk Çeşitleri(nişler), Anlaşma, Koçun Dili, Anda Kalmak, Etkin Dinleme, Geri Bildirim, Motivasyon, Stres Yönetimi, Doğru / Yanlış Yaklaşımlar, Koçluk Metodları, Yaşam Çemberi, Metafor, if /Varsay, Çapalama, Koçluk Metodları, Yeniden Çerçeveleme, Beyin Fırtınası, Değerler Testi, Dök İçini, Traksaksiyonel analiz Aşk nedir? Neden aşık olunur? İletişim becerileri İletişim engelleri İlişkinin doğası Mutlu ilişkiler Mutsuz ilişkiler Sevginin 5 dili İlişki sorunlarına pratik çözümler Boşanma Kararı ve Psikolojisi Aldatmak ve Aldatılmak Kıskançlığın Nedenleri ve Çözümü Çiftler için ilişki koçluğu seansları

Kimler Katılabilir?

Eğitimciler,
Psikolojik Danışmanlar,
Psikologlar,
Sosyal Çalışmacılar,
Sosyologlar,
Profesyonel Koçlar,
Öğrenci ve aile konusunda uzmanlaşmak isteyen koçlar,
Eğitim Koçluğu alanında çalışmak isteyen kişiler,
Eğitimden alacağı bilgilerle kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyen herkes.