Gündüz Gece
Gold

Kalite Mühendisliği Eğitimi

Eğitmen:Müge Balkış
Altınbaş & Uluslararası Akrediteli Sertifikalı
27 video

“Yönetim Sistemleri, Kaliteli bir iş hayatının kapısını aralar…”
“Maaşımızı ödeyen patronumuz değil, müşterimizdir…”

Tüm dünyanın ekonomi ve ticarette büyük bir köye dönüştüğü günümüzde; sadece yurt içi değil, yurtdışı satış da yapabilen firmaların yönetim sistemlerine önem vermesi bir tesadüf değildir. Bir ürünü “kaliteli” üretmek bir başarıdır, bu başarıyı sürekli kılmak da bir “sistem”i gerektirir. Ve bu bakış açısı; ürün kalitesinden başlayarak, hizmete, çevre duyarlılığına, çalışan sağlığına, enerji verimliliği gibi bir çok alana yayılarak, “Yönetim Sistemleri”ni gündeme getirmiştir. Yönetim sisteminin çalışma mantığını anladığımızda, bunu her konuyu odak alacak şekilde uygulayabiliriz. Kurumsal ve Yönetim sistemine sahip firmalarda çalışma koşullarına uyum sağlamamız kolaylaşır, olmayan firmalar içinse iyileştirme fırsatlarını görebilen, sistematik çalışan ekiplere öncü olabiliriz. Unutmayın, “Yönetim Sistemi” bir felsefedir, sadece denetimler ve belgelendirme olarak düşünmeyip, hayata geçirirseniz, hem iş yaşamınızı hem de yaşamınızı etkileyen bir alışkanlık ediniriz..


Kalite Mühendisliği Nedir?

Kalite Mühendisliği kurum ve kuruluşların stratejik planlama, pazarlama, ürün planlama, ürün tasarımı, üretim gibi süreçlerini en doğru, en efektif ve en etkin şekilde planlamasını, uygulanmasını, uygulama ardından performanslarının izlenmesini sağlar. Kalite Mühendisliği; sürekli iyileştirme için de ayrıca birçok yönetimsel ve istatistiksel araç sunar. Kalite Mühendisi Yetiştirme Programı; ürün/hizmet ve süreç kalitesini belirlemek, ölçmek ve iyileştirmek isteyen kişi ve kuruluşların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu program ile otomotiv sektöründeki kuruluşlarda kalite yönetim ve iyileştirme faaliyetlerinin planlama ve uygulanmasında liderlik yapabilecek bilgi seviyesine ulaşmış Kalite Mühendisleri yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Kalite mühendisinin/yöneticisinin görevi nelerdir?

Kısacası şirketlerin kalite süreçlerini yöneten kalite mühendisleri/yöneticileri; öncelikle ürün tasarlama, üretim ve pazarlama gibi süreçlerin stratejik planlamasını hazırlar, daha sonra rollerin dağıtımını yaparak uygulanmasına öncülük eder ve son olarak çıkan verileri değerlendirerek gerekli iyileştirmelerin yapılmasına katkı sağlar.


Eğitim İçeriği

Kalite deyince ne anlıyoruz? Kalite Yönetim Sistemi nedir? Yönetim Sistemlerine göre Kalite Kalite Yönetim Sisteminin prensipleri Kalite Kültürü ve İletişim Süreçlerle Yönetim Problem Çözme Metodları ve Sürekli İyileştirme Prensibi Yönetim Sistemlerinin dökümantasyonu İç Tetkikçi Eğitimi ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı ve örnekli açıklamalar ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı ve örnekli açıklamalar ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı ve örnekli açıklamalar ISO 22000 ; Gıda Güvenliği Standardı Genel Bilgilendirme ISO 10002 ; Müşteri Memnuniyeti Genel Bilgilendirme ISO 31000 ; Risk Yönetimi Genel Bilgilendirme ISO 27001 ; Bilgi Güvenliği Genel Bilgilendirme ISO 13485 ; Tıbbi Cihazlar Genel Bilgilendirme ISO 51000 ; Enerji Verimliliği Yönetimi Genel Bilgilendirme HACCP ; Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları Müşteri Odaklılık Liderlik Çalışan katılımı Risk bazlı düşünme Tedarikçi ilişkileri Sürekli iyileştirme Destek Operasyon Planlama Hazırlık Uygulama Kalite Çemberleri Akış diyagramı, Balık kılçığı diyagramı Pareto diyagramı Histogram ve kontrol grafikleri İlişki diyagramı 5N-1K Matris diyagramları Beyin fırtınası Problem çözmede yalın araçlar Performans değerlendirme Raporlama

Kimler Katılabilir?

Tüm mühendislik mezunları ve öğrencileri,
Kalite departmanlarında görev alanlar,
Kalite mühendisliği mesleğini edinmek istenler,
Kendi şirketlerini geliştirmek isteyenler
Kalite konusuna meraklı olan herkes bu eğitime katılabilir.