Gündüz Gece
Gold

P4C - Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi

Altınbaş & Uluslararası Akrediteli Sertifikalı
29 video

P4c Eğitimi (Çocuklarla Felsefe)

Literatürde 1960’ların sonlarında Amerika’da felsefeci Matthew Lipman tarafından hazırlanan P4c eğitimi (çocuklarla felsefe),çocuklara küçük yaşlardan itibaren eleştirel düşünmeyi kazandırır. Türkiye’de2018 yılından sonra giderek yayınlaşan ve sertifika programları ile geniş kitlelere yayılmaya başlayan bu program, günümüzde önemli üniversiteler ile işbirliği kapsamında yapılır. Çocuklar için felsefe (P4c) eğitmen eğitimi programına katılarak bu sertifikayı elde edebilirsiniz. P4c Eğitimi Sertifika Kursu Nedir? Çocuklar için felsefe kursu, uzmanlar tarafından her seferinde 21. yüzyıl becerileri olarak kabul edilen yeteneklerin küçük yaşlardan itibaren kazanılmasını amaçlayan bir eğitim programıdır. Çocuklara yaratıcı, özenli, dayanışmacı ve eleştirel düşünmeyi öğreten bu pedagojik yöntem son derece başarılıdır. P4C eğitimi, son yıllarda daha da belirginleşen sistemden dolayı körelmiş yeteneklerin tekrar canlandırılmasını amaçladığı için önemli bir amaç üstlenir. Çocukların yeniden eleştirel düşünmeye yönelik gelişim gösterebilmeleri için hikayeler anlatma yoluyla gerçekleştirilen bir eğitim metodudur. Küçük yaşlardan itibaren sorgulayıcı, yaratıcı ve eleştirel düşünmelerini kazandırmayı amaçlayan P4c eğitim programı, 4 temel ilkeye dayanır. Bu temel ilkeler şu şekilde sıralanabilir:
· Özenli düşünme
· Yaratıcı düşünme
· Dayanışmacı düşünme
· Eleştirel düşünme
Görüldüğü üzere P4c eğitimi, çocukların felsefi bir zemine dayanan eleştirel ve sorgulayıcı bir eğitim almalarını sağlamak adına 1960’lıyıllarda geliştirilmiş bir pedagojik yöntemdir. P4c eğitim tekniklerinin mucidi ABD’li felsefeci Matthew Lipman’dır.


P4c Eğitimini Kimler Alabilir?

P4c eğitimini hemen hemen herkes alabilir, ancak bu eğitime katılanlar genellikle şu meslek gruplarından oluşur:
· Çocuk eğitimiyle ilgilenen psikologlar
· Sosyologlar
· Özel eğitmenler
· Felsefe mezunları
· Psikolojik rehber ve danışmanlar
· Kişisel gelişim uzmanları
· Eğitim koçları
· Yaşam koçları
· Her branştan öğretmenler

P4c Eğitim Sertifikası Ne İşe Yarar?

Uzmanlar tarafından verilen P4c eğitim sertifikası, bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerlerin aldığı bir belgedir. Çocuklar için felsefe eğitici eğitiminde sertifika sahiplerinin şu alanlarda mesleki yeterlilik kazanmaları mümkündür:
· Özel okullar
· Etüt merkezler
· Okul öncesi eğitim merkezleri
· Kreş ve anaokulları
· Eğitim ve danışmanlık merkezleri
· Devlet okullarında ders dışı egzersizler
Bu tür alanlarda sertifikalı eğitmen olarak görev yapabilmek için P4c eğitim sertifikasına sahip olmak önemli bir avantaj yaratmaktadır. Bu kursun kişilere kazandırdığı pek çok olumlu özellik vardır.

P4c Eğitimi Hangi Becerileri Kazandırır?

Çocuklarla felsefe eğitimi, kurs sonunda katılımcılara şu kazanımları elde etme şansı sunar:
· Felsefenin temel problemlerini tanıma
· P4c oturumunun içeriğine ve kolaylaştırıcı yöntemlerine hakim olma
· Çocuk edebiyatını eğitimlerde kullanma
· Sınıflarda P4c tekniklerini uygulama
· Ölçe ve değerlendirme araçlarını öğrenme
· 40 yıllık deneyimle P4c uygulama becerisini kazanma
· Teknik ve stratejileri öğrenme
· Felsefe dışındaki alanlarda P4c oturumunun nasıl kullanılabileceğini öğrenme
Görüldüğü üzere pek çok farklı alanda P4c eğitiminin kazandırdığı avantajlardan söz etmek mümkündür. P4c eğitimi (çocuklarla felsefe) konusunda sertifika sahibi olmak için bu kurslara gitmek gerekir.


Eğitim İçeriği

P4C nedir ne değildir? Soru Sorma Sanatı Dil ve kavramlar P4C yaklaşımı neler içerir? Nasıl uygulanır? Felsefe nedir? Neden önemlidir? P4C’nin 4C’si P4C’nin yapısı P4C'nin süreçleri Felsefi soru oluşturma çalışması nasıl yapılır?Kolaylaştırıcı kimdir? Kolaylaştırıcının görevleri Kolaylaştırıcının kullandığı teknikler Kolaylaştırıcı için ipuçları Argüman geliştirme Soruşturma öncesi kullanılabilecek oyunlar P4C uygulamalarında kullanılacak oyunlar, kaynak önerileri P4C örnek uygulama

Kimler Eğitimi Alabilir?

Öncelikle tüm öğretmenler, ebeveynler, anaokulu öğretmenleri, ruh sağlığı uzmanları ve konuya ilgi duyan herkes.