Gündüz Gece
Gold

Sağlıklı Beslenme Koçluğu Eğitimi

Eğitmen:Mithat Taş
Altınbaş & Uluslararası Akrediteli Sertifikalı
23 video

Sağlıklı beslenen sağlıklı büyür.

Beslenme; yaşamımızı sürdürebilmek için karşılamamız gereken en önemli fizyolojik ihtiyaçtır.
Aslında yalnızca yaşamımızı sürdürmek için beslenmiyoruz, aynı zamanda sağlığımızı koruyabilmek için de besleniyoruz. Çünkü gıdalar bizim en önemli ilacımız.
Beslenmeden yıllarca yaşayabilir miyiz? Ama, ilaç kullanmadan sağlıklı bir şekilde yıllarca yaşayabiliriz. Bunun için yapmamız gereken sadece sağlıklı, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2004 yılında yayınladığı rapora göre dünya genelinde yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak görülen kronik hastalıklar; ölümlerin %60’ında, diğer hastalıkların %46’sında temel neden olduğu belirtilmektedir. Aynı raporda 2020 yılında gelişmekte olan ülkelerde yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların %70’nin diyabet nedenli olacağı öngörülmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün 2003 yılında yayınladığı rapora göre dünya genelinde 150 milyon diyabet hastası bulunmaktadır ve bu rakamın 2025 yılında iki katına çıkacağı öngörülmüştür. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 yılında yayınladığı rapora göre 2014 yılında 422 milyon kişinin diyabet hastası olduğu belirlenmiştir. 2003 yılında öngörülen değerin 3 katı olan bu rakam dünya genelinde yetersiz ve dengesiz beslenmenin çok hızlı ilerlediğini göstermektedir. Aynı raporda 2012 yılında dünya genelinde doğrudan diyabet nedeniyle gerçekleşen ölüm sayısının 1.5 milyon, dolaylı olarak diyabete bağlı ölüm sayısının 2.2 milyon olduğu belirtilmiştir.
Görünen şu ki milyonlarca insanın sağlıklı beslenme konusunda harekete geçmesi ve destek alması gerekiyor. Bu desteğin sağlanmasında Sağlıklı Beslenme Koçlarına büyük iş düşüyor.
Siz de bir Sağlıklı Beslenme Koçu olmak istiyor musunuz?
Cevabınız evet ise, içerik ve sunum kalitesi bakımından Türkiye’nin en iyi online Sağlıklı Beslenme Koçluğu eğitimine siz de katılın. Sağlıklı beslenmeyi öğrenin ve kendinize ilham olun.


Sağlıklı Beslenme Koçluğu Nedir ?

Bireylerin sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşmalarında, bireylerin alışkanlarının düzenlenerek, doğru alışkanlıklar kazandırılması ve sonunda istenilen hedefe ulaşılmasını sağlayan sürece Sağlıklı Beslenme koçluğu denir.

Sağlıklı Beslenme Koçu kimdir?

Sağlıklı Beslenme koçluğu hizmeti alan bireylerin beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan kişiye Sağlıklı Beslenme Koçu denir. Sağlıklı Beslenme koçları bireyin sağlığına, beslenme düzenine ve yaşamına diyetisyenlere nazaran biraz daha geniş bir perspektiften bakarlar ve sadece beslenmeye odaklanmazlar. Bireylerin yüksek stres düzeyi, kötü uyku, yaşam düzeni ve yeme alışkanlıkları gibi diğer koşullara da odaklanarak, bireyin doğru alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olurlar.

Sağlıklı Beslenme Koçluğu ne işe yarar?

Yaşamın her döneminde sağlığın korunması, geliştirilmesi ve kronik hastalıkların önlenmesi için sağlıklı beslenme en önemli ihtiyaçtır. Beslenme ile ilgili bilgi kirliliğinin çok yoğun olması sebebiyle yeterli ve dengeli beslenme konusunda doğru bilgiler veren, bilimsel kanıtlara dayalı öneriler de bulunan birinin olması bireylerin sağlığını sürdürebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı Beslenme koçları; sağlıklı beslenmede kişinin yaş, cinsiyet ve fizyolojik durumuna göre günlük tüketilmesi gerekli olan enerji ve besin ögeleri ile bunların sağlayacağı besin miktarları konusunda doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yardımcı olur. Sağlıklı Beslenme Koçluğu eğitimi alan kişiler beslenme alanındaki bilgilere geniş bir açıdan, derinlemesine bakmayı öğrenecekler, koçluk yetilerini geliştireceklerdir.


Eğitim İçeriği

Koçluk nedir? Koç kimdir? Koçluğun faydaları Koçlukta Etik İlkeler Koçluk Görüşmeleri ve Koçluk Süreci Beslenme İlkeleri Besin Öğeleri Besin Grupları Enerji İhtiyacı ve Enerji Hesaplamaları Metabolizma, Enzimler, Hormonlar Öğün Planlama Menü Planlama Beslenme Modelleri Yaş Gruplarına göre beslenme Özel Durumlarda ve Hastalıklarda Beslenme Beslenme Bozuklukları Sağlıklı beslenme ve Fiziksel Aktivite Gıda Güvenliği ve Hijyen

Kimler Katılabilir?

Diyetisyenler,
Gıda mühendisleri,
Doktorlar,
Ebeler
Psikologlar,
Psikolojik danışmanlar,
Hemşireler,
Ebeler,
Sosyal hizmet uzmanları,
Çocuk gelişim uzmanları,
Aile danışmanları,
Sağlıklı Beslenme Koçluğunu meslek edinmek isteyen kişiler
Beslenme düzeni sağlayarak yaşamanı daha sağlıklı, hayatını daha verimli ve keyifli yaşamak isteyen herkes bu eğitimi alabilir.