Gündüz Gece
Gold

Yaşam Koçluğu Eğitimi

Eğitmen:Yonca Uslu
Altınbaş & Uluslararası Akrediteli Sertifikalı
31 video

'' Herkesin bir yaşam koçu olmalı ''
Bill Gates

Çağımızın en güçlü gelişim aracı olan koçlukla tanışmaya hazır mısınız? Dünyada bir çok ünlü iş insanı, sanatçı, sporcu ve siyasetçi yaşam koçlarıyla çalışıyor. Ülkemizde de bir çok kişi ve şirket, en yüksek gelişim bütçelerini koçluğa ayırıyor. Modern çağ insanına en uygun tekniklerle yaklaşan ve kendine has metodolojisiyle çığır açan koçluk tekniklerini öğrenmek hem kendi dönüşümünüzü hızlandıracak hem de yeni bir yetkinlik olarak size profesyonel bir iş olacağı açacak! Siz de koçluğu uluslararası standartlarda, bu işin en iyisinden öğrenmek istiyorsanız aramıza hoş geldiniz!

Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam koçluğu eğitimi, sağlıklı iletişim biçimleri ile yaşamkalitelerini en üst düzeye taşımak isteyenlere yönelik verilen bir danışmanlıkhizmetidir. Yaşam koçu olarak uzmanlaşmış kişiler, danışanlarının hayatlarındabelirli düzenlemeler yaparak sağlıklı bireylerin sosyal hayata katılımlarınadestek olmaktadırlar. Yaşam koçu olarak çalışan kişilerin aileilişkilerinden ebeveyn tutumlarına kadar pek çok alanda danışanlarınıdesteklemeleri söz konusu olmaktadır. Bu nedenle yaşam koçluğu eğitimi bünyesinde çok çeşitli ders içerikleribulunmaktadır. .

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam Koçluğu, insanın yaşamının kendisidir. Çünkü koçluk,kişinin yaşamında birlikte yürüdüğü bir yol arkadaşı ve bununla birliktekoçluk, yaşamın içinde, kişinin kendi adına, yaşamına, kendine ve gelişiminedışarıdan bir gözle bakabilme sürecidir. Yaşam koçluğu temelde değişim yönetimidir. Değişime adapteolmaktır. Bu pencereden, insanların kendilerini çok farklı alanlarda farketmelerini sağlayan, yürümek istedikleri yolu farkındalıkla seçmelerini,seçtikleri yolda kararlılıkla adım atmalarını destekleyen ve ulaşmakistedikleri yere onları ulaştıran profesyonel bir süreçtir. Bu yaklaşım karşılıklı iletişim ve bir etkileşimi içerir.Bununla birlikte yaşam koçu penceresinden bakıldığında; koç, çok iyi dinleyiporadan hareketle çok güçlü sorular soran ve kişiye alan açarak onu destekleyenkişidir. O zaman, yaşam koçu kimdir? Yaşam koçu ne demek? Sorularınıncevabına bakalım. Yaşam koçu; kişiyi, nötr, tamamen yargısız biçimde, çok iyidinleyerek, onun ulaşmak istediği sonuçlara ulaşmasını destekleyecek yöntemlerkonusundaki yetkinliği ile o yöntemleri kullanabilen ve kişiye ait özel bilgiyiömür boyu gizli tutabilen yol arkadaşıdır. Koçun, koçluk konusundaki sürekli gelişen bilgi ve deneyiminindışında, koçluk yaptığı kişilerin konu meslek yada gündemleri hakkındauzmanlığının olması gerekmez.

Yaşam Koçluğu Ne İşe Yarar?

Yaşam koçluğu, bir insanı odaklı düşündürebilmektir. Gerçektenodaklanmasını sağlamaktır. Yaşam koçluğu, insanları gerçekten derindüşündürerek kendi farkındalıklarını ya da kendi potansiyellerini ortayaçıkarmayı sağlayan sistemler bütünüdür.

Yaşam Koçluğu Eğitimlerinde Neler Bulunur?

Yaşam koçuolmak isteyenlerin aldıkları eğitim içeriklerinde öncelikli olarak temel eğitimbilimleri dersleri verilmektedir. Kuramsal temeller doğru bir şekilde verildiktensonra uygulama yöntemlerine ilişkin pratik eğitimler de diğer modülleriniçerisinde ayrıntılı olarak işlenmektedir. Yaşam koçluğu kursu olarakverilmekte olan bu paket programlarımızda temel eğitimlerin tamamlanmasındanönce ileri düzey eğitimlerin alınması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle her modülbitiminde başarı durumu ölçülmekte ve ileri düzey eğitime kabul de bu kriterlerüzerinden sağlanmaktadır.

Yaşam Koçluğu Nasıl Uygulanır?

Yaşam Koçu, bütün bu sistemleri farkındalıkla bilerek uygulayankişidir. Bunun için koçun, başlangıcı olup sonu olmayan bir eğitim sürecinegirmesi gerekir. Bu işi profesyonel olarak yapmak üzere gerekli teknikleriöğrenmenin yanı sıra, “Koç konumu” denilen yaklaşımı ve bu yaklaşımıngerektirdiği yetkinlikleri kazanmak adına, çok ciddi bir şekilde kendi üzerindeyaşam boyu çalışmayı, öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi gerektirir.

Yaşam Koçluğu Eğitimine Kimler Katılabilir?

Yaşamkoçu olmak isteyenlerin öncelikle bir lisans düzeyinden mezun olmalarıbeklenmektedir. Fakat bu alanın danışmanlık alanı olması gerekmemekle birlikte temelbecerilerin kullanılabileceği bilgi birikimi zorunlu tutulmaktadır. Yaşamkoçluğu eğitimi almak isteyen kişilerin kurumumuz bünyesinde açılan yaşamkoçluğu sertifika programını başarılı bir şekilde bitirmeleri ve akabindesertifika almaya hak kazanmalarından sonra kendi ofislerinden yaşam koçluğu hizmetlerini vermeyetkileri bulunmaktadır.

Yaşam Koçluğu EğitiminiNeden Gold Akademi’den Almalıyım?

Yaşam Koçluğu online eğitim 100 saatlik bir programdır. Programsonunda başarılı olan kişilere Uluslararası Akreditasyona sahip Educert onaylıYaşam Koçluğu sertifikası verilecektir. Bu süre zarfında videolar ile zenginleştirilmiş bir yaşamkoçluğu çevrim içi eğitimi yanı sıra, okuma dokümanlarınız da ek olarakpaylaşılacaktır. Eğitim içerisinde canlı yayınlarında olacağı gibi yüz yüzeworkshop eğitimler ile de eğitmenimiz tüm sorularınızı yanıtlayacaktır. Üstelik, Altınbaş Üniversitesi ve Uluslararası Akreditasyonasahip Educert onaylı sertifika ile tüm Türkiye ve uluslararası mecrada tanınmaşansına sahip olacaksınız.


Eğitim İçeriği

Tanışma, giriş, beklentiler,
Koçluk nedir / ne değildir?
Koçluğun kökeni,
Koç kimdir?
Koçun özellikleri,
Dünyada koçluk (istatistikler),
Ülkemizde koçluk,
Koçluğun temel kavramları,
Koçluğun ilkeleri,
Koçluk çeşitleri (nişler),
Görüşme nasıl olur?
Güven oluşumu nasıl sağlanır?
Uyumlanma,
Danışanla ilişki tutumları,
Anlaşma,
Koçun dili,
Anda kalmak,
Etkin dinleme,
Geri bildirim,
Motivasyon,
Stres yönetimi,
Doğru sorular,
Yanlış sorular,
Doğru / yanlış yaklaşımlar,
KOÇLUK METODLARI
Yaşam çemberi,
Metafor,
İf /varsay,
Çapalama,
Yeniden çerçeveleme,
Beyin fırtınası,
Değerler testi,
Dök içini,
Eylemleri isimleştirmek,
Meydan okuma,
Ödev,
Öğrenme stilleri,
Traksaksiyonel analiz,
Hedef belirleme,
İletişim becerileri,
İletişim engelleri,
Farklı danışan türleri,
SWOT analizi,
Algı konumları,
Öğrenme aşamaları,
Değişimin şartları,
Farklı kişilik tipleri,
Danışan kişilik özellikleri saptama,
Algı boyutları piramidi,
İnanç kalıpları,
Zaman yönetimi,
GROW modeli,
Meslek olarak koçluk,
Sosyal medya yönetimi,
Danışan bulma / reklam,
Fiyat ve iş kurma,
Güven ilişkisi kurma ve sürdürme,
Danışanın potansiyelini anlama ve geliştirme,
Niş koçluklar,
Fantezi adası testi,
Değerler listesi,
Bir koç olarak hazır mıyım?
Kendime neler katabilirim?
Check list,
Demo koçluk,
Demo koçluk ve inceleme,


Kimler Katılabilir?

Nasıl yaşam koçu olunur? Yaşam Koçluğu mesleği, yaşam koçluğu eğitimi sertifikasına sahip olarak gerçekleştirilen bir meslektir. Yaşam Koçluğunu bu konuda profesyonelleştiğiniz zaman yapabilirsiniz. Fakat bu eğitim öncelikle sizin kendinizde ciddi değişimler olmasını sağlayacaktır. Yani eğitime kendisine yardımcı olmak isteyen kişiler ve bu işi meslek olarak yapmak isteyen kişiler katılabilir.
Kendi hayatına yön vermekte zorlanan kişiler,
Hedeflerine ulaşmada zorluk yaşayan ve hep daha iyiye ilerlemek isteyen kişiler,
Değişim eve gelişime açık, istekli kişiler bu program ile kendi gelişimlerine yardımcı olabilirler.
Meslek hayatında kazanımda olmak isteyen;
Psikologlar,PDR’ler, Sağlık Çalışanları, Eğitmenler, Öğretmenler, Emniyet çalışanları vehatta insan ile ilişkisi olan tüm meslekteki kişiler bu programa katılmayı tercih edebilirler.